Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Zdrowiu

Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 30 w Sosnowcu we współpracy NZOZ Nasza Przychodnia z Sosnowca, jest organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu, którego uczestnikami są dzieci niepełnosprawne ze szkół specjalnych województwa śląskiego.

sp30 wkwoz 1


Jest to szczególna impreza prozdrowotna, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i poparciem środowisk lokalnych, w tym dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
Imprezę w dniu 5 kwietnia otworzył Zbigniew Byszewski, I Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca.
W przedsięwzięciu wzięło udział 60 uczestników z 15 szkół, w tym: z Katowic, Bytomia, Chorzowa, Mysłowic, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Zawiercia i Olkusza. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym młodzież odpowiadała na jedno pytanie, którego tematem przewodnim była popularyzacja uniwersalnej opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej opieki zdrowotnej.
W drugiej konkurencji uczestnicy wykazali się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. W ostatnim etapie odbyła się rozgrywka sportowa.
Ponieważ poziom przygotowania uczniów był bardzo wysoki o drugim, trzecim i czwartym miejscu musiała zdecydować konkurencja zręcznościowa.
Zwycięzcom konkursu została drużyna Szkoły Podstawowej Nr 33 z Oddziałami Specjalnymi w Sosnowcu. Druga lokata przypadła Szkole Podstawowej Nr 55 Specjalnej w Katowicach, trzecie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu. Tuż za podium był Zespół Szkół Specjalnych z Mysłowic. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody ufundowane przez sponsorów.
W trakcie imprezy odbyły się pokazy samoobrony w wykonaniu Małopolskiej Akademii Karate Tradycyjnego.
- Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Zdrowiu, jest prowadzony przeze mnie wiele lat . Ważna jest profesjonalna organizacja przedsięwzięcia, która powinna być na najwyższym poziomie, dlatego całym sercem, zaangażowaniem i doświadczeniem staram się aby uczestnicy, którymi są dzieci niepełnosprawne czuły się podczas imprezy znakomicie i mogły w optymalnych warunkach wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami. Dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w tegorocznym przedsięwzięciu - podsumowała Urszula Wojnarowska, inicjatorka konkursu.
Konkurs objęty został honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach. Patronat medialny objęli: TVP S.A. Oddział w Katowicach, Dziennik Zachodni, Telpol i Kurier Miejski.

sp30 wkwoz 2

Źródło i fot: Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 30 w Sosnowcu