Czesi odpowiedzialni za powstanie Parku Bioróżnorodności

Park przy ul. Kresowej w ciągu dwóch najbliższych lat zmieni swoje oblicze.

Park Fusinskiego


Ponad 47 tysięcy nasadzeń krzewów i drzew, a także budowa oczek wodnych, domków dla owadów, budek dla nietoperzy i budek lęgowych dla ptaków – to najważniejsze zmiany w parku im. Jacka Fusińskiego, który znajduje się przy sosnowieckim Egzotarium. Dziś została podpisana stosowna umowa w tej sprawie.
Za inwestycję odpowiedzialna jest Czeska spółka 4AS spol.s r.o z Albrechtic, która została wyłoniona w wyniku procedury przetargowej. Koszt przedsięwzięcia to prawie 7 mln zł, z czego 3,9 mln to dofinansowanie z NFOŚiGW. Park zostanie przebudowany w ramach realizowanego z kilkoma miastami Zagłębia Dąbrowskiego projektu „Zagłębiowski Park Linearny - rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Utworzenie Parku Bioróżnorodności w Sosnowcu”. Środki pochodzą ze środków Funduszu Spójności przyznane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Głównym celem projektu jest utworzenie nowych powierzchni zielonych, zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni w zachodnich rejonach Gminy Sosnowiec oraz wzrost atrakcyjności miasta Sosnowca jako zielonego miasta.
Rewitalizacja obejmie prawie 7 ha, w tym 5,5 ha terenów zielonych. Po zmianach w miejscu obecnego parku powstanie pierwszy w Sosnowcu Park Bioróżnorodności. Oprócz nasadzeń, budowy oczek wodnych i m.in. domków dla owadów, budek dla nietoperzy i ptaków zmieni się cała infrastruktura tego miejsca. Przebudowane zostaną ścieżki dla pieszych oraz schody by z parku mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Powstaną toalety, zostaną ustawione nowe ławki, a cały park zostanie ogrodzony. - Park zostanie unowocześniony. To jedno z ulubionych miejsc sosnowiczan, w którym chętnie spędzają wolny czas. Po raz pierwszy będziemy współpracować z firmą zza południowej granicy. Dla nas to nowe doświadczenie. Liczę, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i w niedługim czasie park dostanie nowe życie. Warto podkreślić, że w niedalekiej przyszłości cały ten obszar zmieni swoje oblicze. W drugim kwartale tego roku planujemy ogłosić przetarg na przebudowę znajdującego się w parku Egzotartium, które w harmonijny sposób zostanie połączone z parkiem bioróżnorodności - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Jak zapewnił prezes czeskiej firmy Andrzej Santarius wykonawca będzie chciał ukończyć inwestycję nieco wcześniej. – Park powstanie w formule zaprojektuj i wybuduj. Na przełomie sierpnia i września projekt powinien być gotowy. Finalnie prace chcielibyśmy zakończyć około dwóch miesięcy przed planowanym terminem. Myślę, że będzie to wykonalne tak aby jeszcze późną jesienią mieszkańcy mogli korzystać z oferty nowego parku – podkreśla prezes spółki 4AS.


Źródło: UM Sosnowiec