Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w nowym miejscu

Profesjonalna pomoc na wyciągnięcie ręki
Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień, które do tej pory funkcjonowało w budynku przy ul. 3 Maja w Sosnowcu, działa już w nowym miejscu. Teraz mieści się przy ul. Szpitalnej, w nowo wybudowanej części obiektu kompleksu szpitalnego.

Na pierwszym piętrze funkcjonalnego budynku pacjenci i podopieczni mają do dyspozycji ponad 360 m kw., przystosowane do terapii indywidualnej i zbiorowej sale i gabinety oraz zaplecze sanitarne.
- Budynek spełnia oczekiwania twórców Centrum, jak również naszych pacjentów i podopiecznych – przyznaje Damian Zdrada, kierownik centrum. - Nasz zakres działalności jest bardzo szeroki. Pomagamy zarówno osobom uzależnionym od alkoholu, jak również od narkotyków i od innych czynności, których wachlarz, niestety, cały czas się poszerza. Centrum prowadzi psychoterapię dla rodzin osób uzależnionych, a od niedawna przyjmuje także dzieci i młodzież. Sama terapia uzależnień to cykliczne spotkania, często dość intensywne, dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. Cieszymy się, że te spotkania mogą się odbywać w tak fantastycznych warunkach. Jednym z ważnym elementów, nad którym pracujemy z pacjentami, jest budowa poczucia własnej wartości. Samo to miejsce, nowe, ładne, estetyczne i przeznaczone specjalnie dla nich, ma także spory wymiar leczniczy – dodaje.

Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień działa od samego rana, od godz. 7 do 19, a czasem nawet do 20. - Staramy się być dostępni w godzinach popołudniowych, by osoby pracujące miały możliwość skorzystania z terapii – mówi Damian Zdrada. W sosnowieckim centrum działają m.in. poradnie terapii uzależnień od alkoholu, są prowadzone terapie dla rodzin osób uzależnionych, funkcjonuje poradnia dla dzieci i młodzieży, jest też oddział dzienny uzależnień od alkoholu oraz poradnia psychoprofilaktyki. Pacjenci walczą nie tylko z typowymi uzależnieniami, takimi jak alkohol, internet, seks, jedzenie, ale bywają także osoby, uzależnione od... ćwiczeń gimnastycznych. Teraz mają do dyspozycji wygodne pomieszczenia do terapii grupowych i indywidualnych. W jednej z sal zainstalowano nawet lustro weneckie, po to, by studenci czy stażyści mogli obserwować prowadzone zajęcia.

Remont skrzydła budynku Szpitala Miejskiego w Sosnowcu na siedzibę centrum uzależnień kosztował około 2,5 mln zł, z czego gmina przeznaczyła ok. 2.2 mln zł. Aktualnie trwają ostatnie zakupy doposażenia centrum, na co miasto przeznaczyło kolejne środki w wysokości ok. 50 tys. zł.
Centrum to nie tylko walka z uzależnieniami i terapia. - Mamy też pewną innowację - zdradza Artur Nowak, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o. - Prowadzimy tu hostel. Jest przeznaczony dla osób, które wyszły z uzależnienia i poszukują pracy. Zobaczymy, jak ten projekt się rozwinie i czy przyniesie pożądane efekty – dodaje.

W ciągu roku z usług Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowcu korzysta około 1300 osób, z czego około 60 to dzieci. Leczenie odbywa się tam dzięki finansowaniu z trzech źródeł. Najbardziej ośrodek wspiera finansowo miasto Sosnowiec, ale część terapii jest refundowana także ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia i programów Ministerstwa Zdrowia.

Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się pod ten adres:
Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień
Ul. Szpitalna 1 w Sosnowcu
Rejestracja: 32 4130161
Godziny pracy:
poniedziałek od 7.00 do 20.00
wtorek – piątek od 7.00 do 19.00

Lokalizacja i dojście:
Budynek Centrum Terapii i Leczenia Uzależnień jest częścią kompleksu szpitalnego zlokalizowanego na terenie obiektu przy ul. Szpitalnej 1. Jest to nadbudowana część usytuowanej centralnie na terenie szpitala byłej pralni. Centrum posiada własne, niezależne wejście. Najdogodniejszy dojazd i dojście do obiektu znajduje się od ul. Szpitalnej przez szlaban.