Walka z niską emisją - miasto zainstaluje elektrofiltry

Sosnowiec szuka właścicieli nieruchomości zainteresowanych bezpłatną instalacją elektrofiltrów kominowych.
Projekt skierowany jest do mieszkańców Sosnowca, którzy korzystają z kotłów opalanych węglem lub biomasą drzewną.


- Zakup i montaż oraz przeszkolenie w zakresie eksploatacji elektrofiltrów zostanie sfinansowane przez miasto. Uczestnik projektu ponosi wyłącznie koszty energii elektrycznej koniecznej do zasilania urządzenia. Elektrofiltr kominowy musi być zainstalowany na czopuchu lub na przewodzie kominowym – wyjaśnia Adam Liwochowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.
Miasto planuje zainstalowanie 10 elektrofiltrów. Zanim zapadnie decyzja o instalacji urządzenia system grzewczy nieruchomości zostanie sprawdzony przez specjalistów pod kątem spełniania wszystkich niezbędnych wymagań technicznych. Wśród najważniejszych parametrów do spełnienia jest posiadanie kotła o mocy do 30kW, który zapewnia odpowiednie warunki spalania paliwa dobrej jakości (np. kotły automatyczne)i jest wyposażony w układ automatycznego odpopielania. Temperatura spalin w miejscu montażu elektrofiltru nie może być niższa niż 45 stopni C (najlepiej powyżej 50 stopni C). Właściciel nieruchomości musi zapewnić dostęp do instalacji elektrycznej budynku w miejscu zainstalowania urządzenia, a pomieszczenie (poddasze lub kotłownia) powinno mieć wolną przestrzeń o wymiarach 1m x 1m x 1,8m.
Wszystkie warunki uczestnictwa w projekcie zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy uczestnikiem projektu, a Gminą Sosnowiec.

Osoby zainteresowane proszone są o przesyłanie pisemnych zgłoszeń zawierających:
- miejsce zainstalowania i dane techniczne eksploatowanego kotła tj. rodzaj, typ oraz moc i rodzaj paliwa,
- imię i nazwisko zgłaszającego,
- adres zamieszkania oraz numer telefon do kontaktu,
na adres Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Al. Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec, z dopiskiem „elektrofiltry”, w terminie do 17 sierpnia 2018 r.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska ul. Mościckiego 14, Sosnowiec, pok. 106, I piętro pod numerem telefonu 32 296 0824, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: UM Sosnowiec