Uczestnicy Klubu Młodego Naukowca „EKSPLOREK” wzięli udział w Pikniku Naukowym

Udział w Pikniku był nagrodą za konkurs zorganizowany przez Centrum Nauki Kopernik
Klub Młodego Naukowca „EKSPLOREK" działający w Zespole Szkół nr 5 w Sosnowcu wziął udział w XXII Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, który odbył się 8 czerwca.


Uczniowie w składzie: Magdalena Biesaga, Liwia Biegun, Amelia Janowska, Wiktor Patla pod czujnym okiem opiekuna klubu, Anety Kołton-Janiga ciężko pracowali, zachęcając zwiedzających do przeprowadzania przygotowanych przez siebie doświadczeń.
- Tegoroczny Piknik Naukowy odbył się pod hasłem „Ruch", nasz klub proponował zwiedzającym sprawdzenie w jaki sposób porusza się powietrze w płucach i wykonanie modelu takich płuc, poznanie zasad chromatografii bibułowej i wykonanie ciekawego doświadczenia polegającego na rozchodzeniu się barwników pod wpływem siły odśrodkowej, oraz prostych, a zarazem bardzo ciekawych doświadczeń z wodą. Prezentowaliśmy również dwa skonstruowane przez siebie podnośniki hydrauliczne i proponowaliśmy wykonanie podobnego mechanizmu składającego się z dwóch strzykawek połączonych wężykiem z wodą. Zwiedzający na naszym stoisku uczyli się i świetnie się bawili, przez cały czas mieliśmy kontakt z tłumem ludzi, którzy bardzo chętnie brali udział w eksperymentach - mówi Aneta Kołton-Janiga.
Udział w Pikniku był nagrodą za konkurs zorganizowany przez Centrum Nauki Kopernik: „KMO na Pikniku Naukowym", podobnie jak bilety do CNK, wykorzystane przez uczniów w kolejnym dniu pobytu w Warszawie.
fot. Klub Młodego Naukowca „EKSPLOREK"