Czytelnicza akcja w „Dziesiątce” z biciem rekordu w tle

celem akcji jest zachęcenie  dzieci i młodzieży do większej aktywności czytelniczej
8 czerwca społeczność szkolna sosnowieckiej „Dziesiątki" włączyła się w akcję „Jak nie czytam, jak czytam". Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół w Polsce i za granicą.

Celem czytelniczego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia) i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży.

- Po raz kolejny włączyliśmy się w akcję ze względu na ważne aspekty związane z promocją nawyku czytania wśród uczniów, inicjowaniem mody na czytanie, integracją lokalnych środowisk zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju czytelnictwa, podniesieniem popularności bibliotek poprzez podkreślenie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej – mówi Małgorzata Wierzbicka, dyrektor szkoły.

Uczestnicy akcji przystąpili także do pobicia ustanowionego 1 czerwca 2017 r. rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, który wyniósł 459 409 osób. Przedsięwzięcie ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć szkoły wszystkich typów w Polsce i za granicą, biblioteki publiczne, pedagogiczne, akademickie, organizacje pozarządowe oraz inne osoby i instytucje zainteresowane realizacją celów czytelniczej akcji.

sp10 akcjaczyt

fot. Szkoła Podstawowa nr 10 w Sosnowcu