Szkoła demokracji w Ostrowach Górniczych

młodzież aktywnie działała na rzecz społeczności nie tylko szkolnej, ale i dzielnicy
Młodzi ludzie z sosnowieckiej dzielnicy Ostrowy Górnicze przez cały rok uczestniczyli w ogólnopolskim programie CEO – „Szkoła Demokracji".

sp33 szkolademokracji1


-Nie ukrywamy, że początki były trudne. Jak zmotywować kolegów i koleżanki do aktywnego działania na rzecz szkoły i środowiska, w dodatku przez cały rok? Jak przekonać społeczność szkolną, że szkoła powinna być pierwszym miejscem, gdzie uczymy się aktywności obywatelskiej, a poprzez odpowiednie działanie możemy mieć istotny wpływ na jej funkcjonowanie? Nam się udało. Pomógł nam także udział w Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim. Uczniowie już wtedy poczuli się odpowiedzialni za szkołę, wybierając najciekawsze projekty.– mówi opiekunka projektu, Dorota Adamczyk
Aby uzyskać tytuł „Szkoły demokracji", zespoły szkolne miały za zadanie spełnienie poniższych kryteriów zawierających się w siedmiu obszarach: wybory reprezentacji, działania uczniów i uczennic, komunikacja i media, podejmowanie decyzji, uczenie się i nauczanie, zasoby i kwestie formalne oraz otwarta szkoła. Były też dodatkowe zadania i „Festiwal demokracji".
- Dzięki programowi mamy nowy regulamin SU, nową ordynację wyborczą, opracowaliśmy Konwencję Samorządu Uczniowskiego SP nr 33, spotykamy się regularnie z dyrektorem szkoły, przeprowadzamy lekcje wychowawcze zgodnie z naszymi potrzebami, realizujemy nasze pomysły, prowadzimy konkursy i zabawy. – mówi jedna z uczennic odpowiedzialnych za realizację projektu, Katarzyna Kucharska.
Realizując zadania z poszczególnych obszarów, młodzież aktywnie działała na rzecz społeczności nie tylko szkolnej, ale i dzielnicy - Ostrowy Górnicze. Ucząc się i bawiąc, wprowadzono zmiany, dzięki którym lepiej rozumieją i potrafią działać zgodnie z zasadami demokracji. Efekty tej pracy z pewnością zaprocentują w życiu społecznym szkoły, dzielnicy, jak i miasta.
- Organizatorzy docenili naszą całoroczną działalność i zaprosili nas, jako jedną z dziesięciu szkół z Polski, na debatę do Warszawy, która odbędzie się
12 czerwca. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że to właśnie my będziemy reprezentować nasz region – podsumowała uczennica SP 33 Katarzyna Kucharska.
fot. Szkoła Podstawowa nr 33 w Sosnowcu