Centrum Wolontariatu już otwarte

Uroczyste otwarcie miało miejsce w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
Centrum Wolontariatu w Sosnowcu, działające w strukturach Sosnowieckiego Centrum Organizacji Pozarządowych, już działa!

otwarcie centrum wolontariatu1


Symboliczną wstęgę, w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, czyli 5 grudnia, przeciął Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.
- Działania związane z wolontariatem tak naprawdę zainicjowaliśmy już w 2015 roku, poprzez uruchomienie projektu wymiany usług koleżeńskich pn. „Pracownia zajęta - czyli pierwsza obywatelska w mieście". Projekt prowadzony jest przez wolontariuszki, które aktywizują pozostałe mieszkanki Sosnowca poprzez cykl warsztatów z tworzenia dzieł rękodzieła - mówi Katarzyna Karbowniczek, koordynatorka Centrum Wolontariatu.
- Edukacja dorosłych w temacie działań pomocowych to jedno, ale jak rozmawiać z przedszkolakami o wolontariacie? To pytanie, na które długo szukaliśmy odpowiedzi. Efektem naszych przemyśleń był projekt edukacyjny pod nazwą „Ptaszarnia", zorganizowany wraz z Przedszkolem Miejskim nr 11 w Sosnowcu - Milowicach. Wolontariusze uruchomili warsztaty dla dzieci z tworzenia budek lęgowych dla ptaków, tworzenia ptaków metodą scrapbooking. Najmłodsi dowiedzieli się również, co to są jerzyki. Grupa Passionis wraz z kaczką Dziwaczką opowiedziała, dlaczego trzeba i dlaczego warto sobie pomagać – dodaje.
W uroczystości wzięli udział także Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca, wolontariusze, przedstawiciele sosnowieckich organizacji pozarządowych oraz Sosnowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Spotkanie stało się okazją nie tylko do zaprezentowania dotychczasowych działań Centrum Wolontariatu, ale także uhonorowania najbardziej aktywnych wolontariuszy. Anna Jedynak wręczyła wolontariuszom pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Zwieńczeniem imprezy, było symboliczne odciśnięcie, zarówno przez władze miasta jak i gości, swojej dłoni na ścianie.

otwarcie centrum wolontariatu