Barbórka 2017 w Sosnowcu

3 grudnia odbędą się uroczyste obchody Barbórki w Kazimierzu Górniczym
W Kazimierzu Górniczym kopalnia już nie fedruje, ale pamięć po górnictwie jest dalej żywa.


- Zależy nam na podtrzymywaniu tradycji i pamięci po górnictwie w Zagłębiu Dąbrowskim. Barbórka zawsze była bardzo ważnym świętem dla pracowników Kopalni Kazimierz-Juliusz i ich rodzin. Rok rocznie rano budziła nas orkiestra górnicza. To był znak, że wkrótce rozpocznie się uroczysta msza święta. Rada Dzielnicy prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną, dlatego organizujemy konkurs plastyczny dla przedszkolaków z pobliskich placówek. Bardzo ważne jest, by od najmłodszych lat dzieci miały świadomość historii Zagłębia Dąbrowskiego i wiedzę o istnieniu kopalń, które współtworzyły dzisiejsze dzielnice Sosnowca – mówi Łukasz Krawiec, Przewodniczący Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy.
W niedzielę 3 grudnia odbędą się uroczyste obchody Barbórki w Kazimierzu Górniczym. Wydarzenie rozpocznie Sosnowiecka Orkiestra Dęta, która zagra jak dawniej orkiestra górnicza na sosnowieckich osiedlach.
O godzinie 11.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w Parafii p.w. MB Częstochowskiej (Sosnowiec, ul. Reja).
W Miejskim Domu Kultury Kazimierz o godzinie 13.00 rozpocznie się część artystyczna podczas której wystąpią dzieci z Przedszkola nr 7 oraz 33 w Sosnowcu. Animacje dla dzieci zorganizuje zaprzyjaźniona Fundacja Dr Clown. Na koniec zagra ponownie Sosnowiecka Orkiestra Dęta wraz z mażoretkami. Występ orkiestry będzie połączeniem tradycji i nowoczesności.
- Chciałbym, aby organizowane przez nas obchody Barbórki w Kazimierzu Górniczym stały się tradycją i stałym punktem w kalendarzu kulturalnym Sosnowca. Zapraszam wszystkich chętnych do wspólnego świętowania i kultywowania tradycji górniczych, a w szczególności byłych górników, ich rodziny i mieszkańców Sosnowca – zaprasza Łukasz Krawiec.

barborka2017 plakat