Międzynarodowy projekt unijny uroczyście podsumowany

Lekcje na teraz, lekcje na przyszłość
Ostatnie międzynarodowe spotkanie nauczycieli i uczniów w ramach unijnego projektu „Lessons for present, lessons for future", („Lekcje na teraz, lekcje na przyszłość"), realizowanego m.in. przez Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu, odbyło się od 2 do 9 kwietnia w siedzibie głównego koordynatora projektu, czyli IES Tirant lo Blanc w Elche w Hiszpanii.

gim9 elche2


Zanim jednak doszło do tego spotkania, 31 marca odbyła się publiczna prezentacja wydanej przez partnerów projektu książki z innowacyjnymi scenariuszami lekcji na temat II wojny światowej, Holokaustu i Hiszpańskiej Wojny Domowej oraz filmu dokumentalnego. W spotkaniach uczestniczyli m.in. były premier Hiszpanii, José Luis Rodríguez Zapatero, koordynatorzy wszystkich szkół partnerskich, Andrés Ajo Lázaro, dyrektor SEPIE (Servicio Español para la Internacionalización de la Educación), a także nauczyciele i uczniowie IES Tirant Lo Blanc.
Premierr José Luis Rodríguez Zapatero spotkał się z koordynatorami projektu, nauczycielami i uczniami, którym podziękował za udział w realizacji projektu. Następnie, publiczna prezentacja książki oraz strony internetowej: www.lessonsforfuture.com, na której dostępne są wszystkie opracowane materiały, odbyła się w Centrum Kongresowym. Został zaprezentowany także zwiastun filmu dokumentalnego.
Uczniowie do Hiszpanii polecieli 2 kwietnia w składzie: Dominika Sękowska, Martyna Niżnikowska, Nicol Lipecka, Natalia Kwiatek, Natalia Knapik, Magda Kucia, Julia Migacz, Tymek Masarczyk, Konrad Strzelecki, Daniel Parzych, pod opieką Iwony Janik-Sikory, Małgorzaty Pełki oraz Renat Bartoś. Wszyscy zostali serdecznie powitani na lotnisku w Alicante przez szkolnego koordynatora projektu - Joannę Janas-Sajdak oraz uczniów i rodziny goszczące, którzy nawet z tej okazji przygotowali specjalny transparent.
Podczas wizyty w Elche uczniowie wzięli udział m.in. w warsztatach przygotowanych przez wszystkich partnerów projektu na temat „Poznaj mój naród, poznaj moją kulturę, poznaj mnie...". Sosnowiecki zespół dzięki uprzejmości Roz Jacobs i Żydowskiego Muzeum Galicja zrealizował projekt „Pamięć - łączenie sztuki z historią", podczas którego uczestnicy mogli poznać historię Zagłady oraz biografie osób, które doświadczyły Holokaustu. Uczestnicy wymiany mieli także okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje w hiszpańskiej szkole, zwiedzić Elche oraz Walencję.
Unijny projekt został zrealizowany, a jego cele zostały osiągnięte. Uczniowie szkół partnerskich poznali dokładnie historię II wojny światowej i Holokaustu w Europie, a także opracowali narzędzia pedagogiczne do nauczania historii tego okresu, które zostały zaprezentowane w opracowanej książce. Warto zajrzeć także na stronę: www.lessonsforfuture.com i korzystać z bogatych doświadczeń i zebranych przez uczestników projektów materiałów. Wkrótce na stronie pojawi się także film dokumentalny, będący zapisem całego projektu. Powstał także blog, który również pokazuje, jak wyglądała realizacja projektu: gim9lessonsforpresentlessonsforfuture.blogspot.com.
Projekt był finansowany jest ze środków programu unijnego Erasmus+, a rozpoczął się we wrześniu 2014 r. W projekcie, oprócz Gimnazjum nr 9 w Sosnowcu, uczestniczyły szkoły z Hiszpanii Włoch, Grecji, Finlandii, Litwy, Słowacji i Turcji.

gim9 elche3

 

Zdjęcia: Gimnazjum nr 9 w Sosnowcu.