Leczenie na miarę XXI wieku

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim powstaną nowy blok operacyjny i oddział intensywnej opieki medycznej
Prawie 45 mln złotych będzie kosztować budowa nowego pawilonu szpitalnego wraz z wyposażeniem, w którym będzie się mieścił blok operacyjny i oddział intensywnej opieki medycznej.


Nowy pawilon stanie się częścią Szpitala Miejskiego przy ul. Zegadłowicza w Sosnowcu. Umowa na realizację tego zadania została podpisana 8 listopada w szpitalu, a nowoczesny pawilon ma powstać w ciągu 18 miesięcy. Wykonawcą jest spółka Warbud z Warszawy, jedna z największych firm budowlanych w kraju.
– Proszę się nie dziwić mojej tremie. Jest to najważniejszy dzień w mojej czteroletniej kadencji w tym szpitalu. To ogromna inwestycja, która zmieni oblicze tego szpitala i postawi go na bardzo wysokim poziomie – podkreślił Artur Nowak, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Powierzchnia użytkowa nowego pawilonu wyniesie prawie 4 tys. metrów kw., a kubatura ponad 19 tys. metrów sześciennych. W poziomie przyziemia znajdować się będzie zaplecze techniczne i informatyczne. Na parterze zostanie posadowiony oddział intensywnej opieki medycznej i sala audiowizualna, a na pierwszym piętrze pełnoprofilowy blok operacyjny. W nowym obiekcie znajdzie się blok operacyjny szpitala z sześcioma salami operacyjnymi. – Do tej pory nie mieliśmy oddziału intensywnej terapii. Szpital 700-łóżkowy potrzebuje takiej inwestycji. Standard opieki nad pacjentami bardzo wzrośnie – dodał Artur Nowak.
Zaplanowano pełną digitalizację sal operacyjnych, co z jednej strony zapewni szybki dostęp do wyników badań pacjenta, który ułatwi podejmowanie decyzji co do dalszego postępowania z chorym, a z drugiej strony pozwoli na rejestrację bieżących zdarzeń i ich odtworzenie w przyszłości. Budynek będzie wyposażony także w nowoczesny system szybkiej łączności wewnętrznej.
– Chciałbym pogratulować wszystkim, którzy doprowadzili do tego momentu, w którym dzisiaj jesteśmy, wszystkim, którzy stworzyli ten projekt i tym, którzy będą go realizowali – stwierdził Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta. – Uważam, że ten blok operacyjny stanie się wizytówką naszego regionu. Będzie spełniał najwyższe standardy i zaspokajał w pełni potrzeby pacjentów. Szpital Miejski zmienia oblicze każdego dnia i roku. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia samorządu. Mam nadzieję, że planowane zmiany w systemie służby zdrowia nie doprowadzą do tego, że samorząd będzie musiał dofinansowywać procedury medyczne i leczenie pacjentów, ale w dalszym ciągu będzie mógł inwestować w infrastrukturę i sprzęt – stwierdził prezydent.
Koszt budowy wraz z wyposażeniem medycznym będzie wynosił ponad 45 mln zł. Całość inwestycji zostanie zrealizowana ze środków budżetu Sosnowca.
Realizacją inwestycji zajmie się spółka Warbud, zwycięzca przetargu, który w Sosnowcu zbudował Centrum Handlowe „Plaza", a na swoim koncie zrealizował już 470 obiektów takich jak hale produkcyjne, fabryki, parki technologiczne, parkingi, drogi, oczyszczalnie ścieków czy porty lotnicze.
– Nasze doświadczenie w budowaniu szpitali jest coraz większe. Obecnie budujemy dla Uniwersytetu Jagiellońskiego ogromny kompleks w Prokocimiu na 1000 łóżek, wart 800 milionów złotych. Jednak budowanie bloków operacyjnych jest dla nas najprzyjemniejszym zadaniem. To taki crème de la crème naszych zadań z zakresu budowania obiektów szpitalnych – stwierdził Wojciech Gerber, członek zarządu spółki Warbud.
Finansowanie inwestycji będzie rozłożone w czasie na dziesięć lat. Środki zostały już zabezpieczone w wieloletniej prognozie finansowej miasta.

szpital blok miejsce budowy

Miejsce budowy bloku operacyjnego.

szpital blok wizualizacja

Wizualizacja.