WYMIANA UCZNIÓW W SIILINJÄRVI

Uczniowie Gimnazjum nr 9 z wizytą w Finlandii
10 września pięciu wychowanków Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu, pod opieką Joanny Janas-Sajdak i Anny Badek rozpoczęło tygodniową wymianę uczniów w Siilinjärvi, w Finlandii, zrealizowaną w ramach projektu „Lessons for present, lessons for future".


Projekt finansowany jest ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+. Organizatorem spotkania była szkoła Ahmon Koulu. - Wizyta rozpoczęła się oficjalnym powitaniem przez dyrektora szkoły oraz koordynatorów projektu, podczas którego, w imponującej auli, mieliśmy ogromną przyjemność posłuchać przepięknych tradycyjnych fińskich piosenek w wykonaniu uczniów i nauczycielki muzyki czyli Muzy, jak nazywają panią wszyscy w szkole. W tym dniu przedstawiono nam również prezentację na temat fińskiego systemu edukacji oraz zapoznano nas z rozwiązaniami stosowanymi w fińskich szkołach. – relacjonuje Joanna Janas-Sajdak, koordynatorka projektu.
Uczniowie podczas wizyty w Finlandii wzięli udział w szeregu ciekawych wykładów, obejrzeli etiudę teatralną w wykonaniu uczniów Ahmo, która dotyczyła kwestii okoliczności powodującej wykluczenie i kondycji psychicznej outsiderów, zwiedzili Muzeum- Szpitala i Stajni w Harjamäki, Muzeum Kuopio, gdzie obejrzeliśmy tradycyjna zabudowę fińską z XVIII i XIX wieku i do Muzeum Kościoła Ortodoksyjnego.
Nauczyciele biorący udział w projekcie uczestniczyli także szkoleniu, podczas którego mieli możliwość zapoznać się z zasadami stosowania sprawiedliwości naprawczej i mediacji rówieśniczej (praktyki rozwiązywania problemów uczniów przez nich samych) regularnie stosowanej w szkołach w Finlandii. Uczniowie natomiast poznawali zasady stosowania tej metody rozwiązywania konfliktów w praktyce.

gim9 finlandia

Foto Gimnazjum nr 9 w Sosnowcu