Nauczyciele z Gimnazjum nr 9 z wizytą na Słowacji

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE W TRNAVIE
W dniach 19 - 21 kwietnia nauczyciele z sosnowieckiego Gimnazjum nr 9 wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu projektu „Lessons for present, lessons for future", finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus +.


Organizatorem spotkania było Gymnázium Angely Merici w Trnavie na Słowacji. Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II reprezentowały Anna Badek oraz koordynatorka projektu, Joanna Janas-Sajdak. W spotkaniu uczestniczyła także 12-osobowa grupa nauczycieli z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Litwy, Turcji, Finlandii oraz gospodarze , nauczyciele z trnavskiego gimnazjum.
- Już od pierwszych chwil dało się wyczuć podniosłą atmosferę naszej wizyty zostaliśmy niezwykle miło i serdecznie przywitaniem i ta atmosfera serdeczności otaczała nas nieprzerwanie do końca pobytu. – mówi Anna Badek z Gimnazjum nr 9. Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnym poczęstunkiem chlebem i solą przez uczniów szkoły, którzy także zaśpiewali i zaprezentowali tradycyjny taniec słowacki. - Koniecznie należy podkreślić , że było dla nas niesamowicie wzruszającym przeżyciem oglądanie tego radosnego spektaklu, do którego z pewnością młodzież musiała się długo i pracowicie przygotowywać – relacjonuje Anna Badek. Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do Urzędu Miasta, gdzie jego rzecznik, Pavol Tomašovič zapoznał wszystkich z fascynującą historią Trnavy oraz oprowadził po zabytkowym skrzydle budynku, które w średniowieczu służyło jako pierwsza siedziba władz administracyjnych Trnavy, a gdzie obecnie odbywają się wystawy artystyczne. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie szkoły, podczas którego przewodnikami byli uczniowie. Uczestnicy spotkania poznali historię Angeli Merici i sióstr Urszulanek założycielek gimnazjum, a także mieli możliwość przyjrzeć się codziennej pracy nauczycieli.
- Po zapoznaniu się i skonfrontowaniu specyfiki funkcjonowania edukacji w naszych krajach, przeszliśmy do realizacji programu, który jest od 2 lat treścią naszych spotkań. We wtorek odbyły się jeszcze dwa spotkania związane z zarządzaniem projektem, podczas których omówiliśmy nasze scenariusze lekcji na temat Kolaboracji, także sposób prezentowania informacji na blogu projektu – dodaje Anna Badek.
Uczestnicy spotkania zwiedzili również w Trnavie miejsca związane z Judaizmem i Holokaustem, między innymi dwie renesansowe synagogi i cmentarz żydowski, a także
Muzeum Holokaustu w Sered, mieszczące się na terenie byłego obozu koncentracyjnego i obozu pracy. - Mieliśmy okazję poznać fakty dotyczące Holokaustu na Słowacji. Tu należy się specjalne podziękowanie dla Dyrektora tej placówki , który okazał się wielkim entuzjastą naszego projektu i przyjął nas osobiście, niezwykle serdecznie. – podsumowuje Anna Badek. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania udali się do górującego nad zakolem Dunaju, średniowiecznego Zamku w Devín, gdzie znajduje się pomnik ofiar represji rządów totalitarnych. W Bratysławie zwiedzili Muzeum Kultury Żydowskiej, w którym przedstawiono im najważniejsze informacje na temat życia społeczności żydowskiej w Bratysławie i na Słowacji.

gim nr 9 erazmus slowacja1
Foto Gimnazjum nr 9 w Sosnowcu