Uczniowie zwiedzili Saloniki

„Lessons for present, lessons for future"
W dniach od 28 lutego do 5 marca pięć uczennic z Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II pod opieką koordynatorki projektu, Joanny Janas-Sajdak oraz Marioli Baszyńskiej miało przyjemność gościć w Salonikach w ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ „Lessons for present, lessons for future".

gim9 erazmus saloniki


- Podczas wizyty zwiedzaliśmy miejsca związane z historią II Wojny Światowej, kulturą żydowską i Holokaustem w Salonikach, takie jak Hortiatis, Synagogę, Rynek Modiano, dzielnicę żydowską w Werii. Ponadto, mieliśmy możliwość zobaczyć starą fortyfikacje miasta, Łuk Galeriusza znany jako Kamara, Rotundę, Giahounti Hamam, czyli turecką łaźnię, pospacerować po Starym Mieście doświadczając jego niezwykłej atmosfery. Odwiedziliśmy także Werginę, gdzie zwiedziliśmy Muzeum z Grobowcami Królewskimi wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO- mówi Joanna Janas-Sajdak, koordynatorka projektu.
Uczniowie uczestniczyli także w wykładzie dr Hekimoglou, Kuratora Muzeum Żydowskiego na temat „Holokaust i Edukacja", który odbył się na Uniwersytecie Arystotelesa.
Podczas wymiany uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach przygotowanych przez nauczycieli z Grecji, poznając ich metody nauczania, a uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie prezentacje. Uczennice Gimnazjum nr 9 z Sosnowca przedstawiły prezentację na temat: „Holokaust w Malarstwie", którą zobaczyć można na blogu projektu gim9lessonsforpresentlessonsforfuture.blogspot.com.
Spotkanie było doskonałą okazją do ćwiczenia umiejętności językowych przez uczniów i nauczycieli, a dzięki pobytowi uczniów w rodzinach także wspaniałą lekcją kultury i tradycji greckich.

gim9 erazmus saloniki2

gim9 erazmus saloniki3

Foto Gimnajzum nr 9 w Sosnowcu.