Honorowi obywatele Sosnowca

Profesor Jacek Majchrowski oraz Jacek Cygan odznaczeni

Profesor Jacek Majchrowski oraz Jacek Cygan zostali na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej odznaczeni honorowymi obywatelami Sosnowca. Obaj stawili się dzisiaj w Sali sesyjnej w Urzędzie Miasta, by osobiście odebrać akty nadania im zaszczytnego tytułu z rąk Prezydenta Miasta Sosnowca, Kazimierza Górskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta, Mateusza Rykały.

Profesor Jacek Majchrowski urodził się w 13 stycznia 1947r. w Sosnowcu. Jest absolwentem IV LO im. Stanisława Staszica, prawnikiem i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zasiadał także w Trybunale stanu. Jest znawcą II Rzeczpospolitej, dokumentuje jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych. Nieprzerwanie od 2002r. pełni stanowisko prezydenta Krakowa.
- Człowiek, który o Sosnowcu nigdy nie zapomniał - mówił przewodniczący Rady miasta, Mateusz Rykała o prof. Jacku Majchrowskim i przypomniał 2004 rok, gdy na 100-lecie Sosnowca z Wieży Mariackiej popłynął hejnał Sosnowca.- To był wspaniały gest i prezent – dodał.
Sam profesor również podkreślił jak bardzo jest związany z naszym miastem - Czuję się mocno związany z Sosnowcem i wszędzie to podkreślam - mówił prof. Jacek Majchrowski.

Drugim honorowym obywatelem Sosnowca został dziś Jacek Cygan. Urodził się 6 lipca 1950r. w Sosnowcu. Jest absolwentem II LO im. Emilii Plater i autorem tekstów piosenek, scenarzystą i jurorem. Jest twórcą i dyrektorem festiwalu Intermuza. Często zresztą przyjeżdża do Sosnowca, gdzie uczestniczy w różnych konkursach i festiwalach. Swoim wizerunkiem wspierał także budowę stacjonarnego hospicjum w naszym mieście.
- Jacek Cygan jest jedną z niewielu osób, które znam, a która tak mocno podkreśla swoje związki nie tylko z miastem, ale i szkołami. Jest naprawdę niesamowitą rzeczą, widzieć tak wielkie przywiązanie do miejsca, w którym wszystko się zaczęło - mówił Mateusz Rykała, na dzisiejszej sesji.
Pan Jacek Cygan podziękował wszystkim za honorowe wyróżnienie oraz podkreślił swój stosunek do miasta. Wspominał swoje dzieciństwo, nauczycieli, którzy go uczyli, a także to jak bardzo zależało mu na tym aby uczyć się w LO im. Emilii Plater. Oczywiście dopiął swego, mimo panującej kiedyś rejonizacji.
- Wszystkim życzę, by byli szczęśliwi i dumni z Sosnowca, jak ja jestem, niech nam nasze ukochane miasto rozkwita – powiedział podczas sesji.

foto sesja 18

foto sesja 39