Zaczęły od niespodziewanego zwycięstwa

Koszykarki z Sosnowca rozpoczęły drugi sezon w ekstralidze
Mocny start koszykarek JAS-FBG Zagłębie. Na inaugurację zmagań w koszykarskiej ekstralidze sosnowiczanki niespodziewanie pokonały na wyjeździe mierzącego w tym sezonie w strefę medalową Basket 90 Gdynia.

jaski czolo


Zespół Mirosława Orczyka do wygranej 70:68 (po dogrywce) poprowadziła Amerykanka Nicole Michael, która zdobyła 27 punktów.

– Dla beniaminka drugi rok jest zawsze najtrudniejszy. Chcemy jednak zaprezentować się w nim jak najlepiej. W każdym spotkaniu będziemy walczyć, a co z tego wyniknie, pokaże boisko – mówił na kilka dni przed ligową inauguracją szkoleniowiec sosnowiczan.
Już w pierwszym meczu „Jaski" pokazały, że walczyć o zwycięstwa będą walczyć z każdym, także zespołami wyżej notowanymi.
Do Gdyni nasza drużyna jechała na pożarcie, a tymczasem już po pierwszej kwarcie sosnowiczanki prowadziły 20:5! Gdy w 23 minucie na tablicy widniał wynik 42:22 wydawało się, że tak dużej przewagi JAS-FBG nie zdoła roztrwonić. Gdynianki rzuciły jednak wszystko na jedną szalę i rozpoczęły szaleńczy pościg. Jeszcze na pięć minut przed końcem nasza drużyna prowadziła 57:47, ale w ostatnich minutach zdołała zdobyć zaledwie dwa punkty przy dwunastu rywalek, które doprowadziły do remisu 59:59 i dogrywki.
W doliczonym czasie gry sosnowiczanki nie załamały się. Mimo że rywalki wyszły na prowadzenie (67:63), „Jaski" za sprawą Pauliny Rozwadowskiej oraz Marty Dobrowolskiej i Naketi Swanier, które nie pomyliły się na linii rzutów wolnych, odwróciły losy meczu i odniosły sensacyjne zwycięstwo. – To był szalony mecz. Początek był imponujący. Dziewczyny zaskoczyły chyba nawet same siebie. Zespół fajnie wszedł w sezon, ale myślami jesteśmy już przy kolejnym meczu. Mam nadzieję, że dobrą grą ściągniemy kibiców do hali przy Żeromskiego. Cel na najbliższy okres? Chcemy ustabilizować naszą sytuację organizacyjną i finansową. Walka o coś więcej? Tak, bardzo byśmy chcieli w najbliższych latach walczyć o wyższe cele, ale na to potrzeba czasu. Budujemy zespół „z głową", bez szaleństwa i twardo stąpamy po ziemi – dodaje Orczyk.
W składzie na sezon 2016/2017 znalazło się miejsce dla czterech zawodniczek z zagranicy. Do występującej w poprzednim sezonie Amerykanki Naketii Swanier dołączyły jej rodaczki, wspomniana Michael, która tak udanie zadebiutowała w Gdyni oraz Deii Middleton. W Sosnowcu pojawiła się także Ukraina Olena Samburska, która ostatnio grała w Bułgarii. Skład uzupełniają Polki: Marta Dobrowolska, Paulina Antczak, Paulina Rozwadowska, Kinga Piędel, Patrycja Kaczor, Katarzyna Kosałka oraz Klaudia Rutkowska. Pełny cykl przygotowań do sezonu przeszła także szesnastoletnia, klubowa wychowanka, reprezentantka Polski – Aleksandra Wojtala.
Na pierwszy mecz naszych koszykarek zapraszamy już w sobotę, 8 października. Rywalem sosnowiczanek będzie TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Początek meczu w hali przy ulicy Żeromskiego 9 o godz. 16.00.
Skład JAS-FBG Zagłębie 2016/2017
Rozgrywające: Naketia Swanier, Kinga Piędel, Aleksandra Wojtala
Rzucające: Patrycja Kaczor, Olena Samburska
Skrzydłowe: Marta Dobrowolska, Paulina Antczak, Katarzyna Kosałka, Klaudia Rutkowska, Nicole Michael
Środkowe: Paulina Rozwadowska, Deja Middleton
Trener: Mirosław Orczyk