„Aktorstwo. Historia w praktyce” spotkania i warsztaty aktorskie w Teatrze Zagłębia

„Aktorstwo. Historia w praktyce” to cykl warsztatów aktorskich oraz spotkań wokół najważniejszych etapów polskiego aktorstwa organizowanych przez Teatr Zagłębia. Najbliższe odbędą się już w sobotę, 13 października i będą poświęcone sztuce aktorskiej XIX wieku.

O PROJEKCIE:
Uczestnicy projektu, młodzież oraz osoby dorosłe, mogą wziąć udział w wydarzeniach z dwóch ścieżek: praktyk i teoretyk. W ramach ścieżki praktyk, pracując z aktorami będą mogli sprawdzić m. in., jak grali aktorzy w XVIII- i XIX-wiecznym teatrze, co to znaczy być aktorem Tadeusza Kantora, czy kim jest współczesny aktor-performer. Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 14. roku życia, koszt udziału to 10 zł/os. Ścieżka teoretyk zabierze uczestników w świat teatralnej przeszłości. Posłuchają opowieści, zobaczą materiały źródłowe i multimedia dotyczących najciekawszych rozdziałów w historii polskiego aktorstwa. Spotkania są otwarte, dla wszystkich zainteresowanych.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

13 października / sobota / 09:00-13:00
Ścieżka praktyk: warsztaty aktorskie z Małgorzatą Saniak - aktorstwo krakowskie
Warsztaty aktorskie z Małgorzatą Saniak to zajęcia, w czasie których idąc za „Podręcznikiem sztuki dramatycznej dla artystów i amatorów” Anastazego Trapszo uczestnicy sprawdzą czym jest ruch, mimika i gestykulacja w teatrze. Przećwiczą jak wyrażać emocje na scenie oraz sprawdzą jak teatralne rekwizyty wpływają na ruch na scenie i sposób kształtowania postaci.

13 października / sobota / 15:00-17:00 / Mediateka Zagłębiowska
Ścieżka teoretyk: spotkanie z Agnieszką Wanicką - aktorstwo krakowskie
W drugiej połowie XIX wieku na scenie krakowskiej pod dyrekcją Stanisława Koźmiana, rodził się styl zwany „szkołą krakowską”. Czym różnił się od „szkoły warszawskiej”? Jak można scharakteryzować twórczość Antoniny Hoffmann – najlepszej przedstawicielki „szkoły krakowskiej”? Czy i dlaczego w tym stylu możemy szukać początków nowoczesnego aktorstwa? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć w czasie sobotniego wykładu.
Sztuka aktorska XIX wieku to fascynujące biografie i tajniki sztuki aktorskiej, do których wciąż warto wracać. Spotkanie odbędzie się u współorganizatora projektu Mediateki Zagłębiowskiej (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu).

Zapisy na wszystkie wydarzenia przyjmuje Biuro Obsługi Widzów: 32 266 11 27 (pon-pt 8:00-15:00) / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 PEŁNY HARMONOGRAM WYDARZEŃ: TUTAJ

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizowany jest we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Sosnowcu.

fot. Maciej Stobierski
Źródło: Teatr Zagłębia w Sosnowcu