Premiera „Duchologii polskiej” w Teatrze Zagłębia

5 października Teatr Zagłębia zaprasza na premierę „Duchologii polskiej” Pawła Soszyńskiego w reżyserii Jakuba Skrzywanka.


To inspirowana książką i stroną internetową Olgi Drendy opowieść o Polsce przełomu lat 80-tych i 90-tych i o tym czym dla nas był – a może jest nadal? – szalony okres transformacji.
Kaszpirowski, Alexis Colby czy Człowiek z czarną teczką nawiązujący do Stana Tymińskiego – to tylko kilku spośród wielu bohaterów, którzy pojawią się w nowym spektaklu.
- W teatralnej „Duchologii polskiej” szukamy bohaterów transformacji. Pierwszych celebrytów, obiektów aspiracji i marzeń. W naszym przedstawieniu zerwani ze smyczy realnego socjalizmu, skoczą w świat magii i zjawisk paranormalnych, gdzie wszystko nagle stało się możliwe. Można być, kim się chce, jechać, gdzie oczy poniosą. Można wreszcie mówić, co się żywnie podoba. W naszym spektaklu uzdrowiciele, duchy, starzy bogowie ramię w ramię z górnikami, biznesmenami i gwiazdami oper mydlanych w sylwestrową noc żegnają lata 90. Zegar wybija północ. I co dalej? Za co wzniesiemy toast? – pytają twórcy.

Pokazy popremierowe odbędą się 6 i 7 października o godz. 18:00. Wydarzeniem towarzyszącym do spektaklu jest duchologiczny spacer z Olgą Drendą po Sosnowcu, który odbędzie się 6 października. Będzie okazją, by zobaczyć miasto z zupełnie innej strony – przez pryzmat śladów transformacji i wszystkiego tego, w czym odbiła się zmieniająca się rzeczywistość próbująca dogonić „Zachód”. Zapisy na spacer przyjmuje Biuro Obsługi Widzów (tel. 32 266 11 27 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). Zbiórka o 16:00 pod Teatrem Zagłębia.

„Duchologia polska” jest koprodukcją z Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, gdzie spektakl miał premierę 21 września.

Źródło: Informacja prasowa Teatr Zagłębia.