Album „Sosnowiec w architekturze” już wydany

Album zawiera ponad 100 fotografii wybranych obiektów architektury Sosnowca
Promocja niezwykłego albumu fotograficznego „Sosnowiec w architekturze" odbędzie się 14 grudnia Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu.

sc w arch Fot. Ewa Chrapka

fot. Ewa Chrapka


Autorami zdjęć są członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fotografii, którzy wydali album w ramach realizacji zadania publicznego w dziedzinie kultury. Album zawiera ponad 100 fotografii wybranych obiektów architektury Sosnowca, przedstawionych w sposób indywidualny przez każdego autora. Czasem są to budynki ogólnie znane i rozpoznawalne, a czasem te całkiem nieznane i zapomniane. Ukazana w albumie została historia współczesnego oblicza miasta poprzez pokazanie obiektów architektury.
Historyk sztuki, Małgorzata Malinowska-Klimek, o albumie i jego twórcach napisała: „Mimo iż praca nad albumem zakładała indywidualny dobór miejsc i środków artystycznego wyrazu przez autorów, jednak efekt ich wspólnej pracy okazał się zaskakująco spójny. Wielka różnorodność zdjęć stworzyła harmonię. Jest ona ukryta w samym mieście, jednak potrzeba było wrażliwości członków SMF, aby ją wydobyć i zaprezentować".
Część zdjęć z albumu zostanie pokazana w formie wystawy fotograficznej wyeksponowanej podczas promocji wydawnictwa w Muzeum oraz w przestrzeni Urzędu Miejskiego. Publikacja przyczyni się do zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz do głębszego poznania lokalnej historii i do promocji miasta. Albumy trafią do wszystkich filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, a dzięki nadaniu numeru ISBN album, jako egzemplarz obowiązkowy, znajdzie się także w Bibliotece Śląskiej, Narodowej oraz kilkunastu innych bibliotekach w Polsce.
Impreza odbędzie się pod patronatem Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta miasta.

sc w arch Fot. Wojciech Skrka

fot. Wojciech Skórka