Co to jest normalny teatr?

Debata w Teatrze Zagłębia
W poniedziałek, 23 października o godz. 18.00, Teatr Zagłębia zaprasza na debatę „Co to jest normalny teatr?".

Kategoria normalnego teatru pojawia się co raz częściej w mediach oraz wypowiedziach polityków, artystów, widzów i ekspertów. Jest on przeciwstawiany kontrowersyjnym spektaklom, działalności zaangażowanych politycznie twórców. Normalny teatr trudno jest jednak zdefiniować. – Z kontekstu możemy wnioskować, że charakteryzuje się on wysokim poziomem artystycznym, promuje powszechnie uznane wartości, wzbudza śmiech prześwietnymi żartami. A co za tym idzie – utwierdza zastany porządek świata, a niego podważa. W czasie naszej dyskusji ruszymy w poszukiwanie normalnego teatru, zastanowimy się, co stoi za tym pojęciem, komu jest potrzebne i jakie obietnice za sobą niesie – mówi Katarzyna Niedurny, moderatorka dyskusji, zajmująca się w Teatrze Zagłębia
edukacją teatralną. Dyskusja jest wydarzeniem towarzyszącym do spektaklu „Wojna światów" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, opartym na jednej z najbardziej znanych książek sciences-fiction. Reżyserka przedstawia moment, w którym to, co normalne:
nasza codzienność, przyjęty porządek społeczny i hierarchia, zostaje zburzone przez niespodziewane wydarzenie – najazd Marsjan. Premiera spektaklu już 4 listopada.
W debacie udział wezmą: Marta Bryś – doktorantka na teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Aneta Groszyńska – teatrolog, reżyserka teatralna, kierownik artystyczna w Teatrze Zagłębia, Witold Mrozek – krytyk teatralny, publicysta i Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni i doktor nauk humanistycznych. Debata odbywa się w ramach cyklu „Teatr jest spotkaniem". Wstęp kosztuje 1 zł.