Fotografie braci Altman w Zamku Sieleckim

Wystawa prezentująca historię zakładu fotograficznego braci Altman potrwa od 12 września do 19 listopada
„Zakład fotograficzny Bracia Altman. Fotografujemy wszystko i wszędzie". Taki tytuł nosi wystawa, którą od 12 września będzie można oglądać w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamku Sieleckim.

zamek sielecki wystawa


Wystawa prezentuje historię zakładu fotograficznego braci Altman. Wiadomo, że pochodząca z Częstochowy żydowska rodzina Altmanów przybyła do Sosnowca u schyłku XIX wieku i w 1899 r. roku Bronisław i Stanisław Altmanowie rozpoczęli przedsięwzięcie, jakim było wykonywanie zdjęć. Udało im się założyć dwa zakłady fotograficzne: w Sosnowcu i Będzinie.
Artystyczny kunszt wykonywanych zdjęć sprawił, że fotografowie działali nie tylko na zlecenie osób prywatnych, ale także zakładów przemysłowych czy instytucji publicznych. Firma Altmanów funkcjonowała prężnie aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Żaden z braci nie przeżył jednak wojny. Dzisiaj nie sposób opowiadać o historii naszego regionu bez zdjęć sygnowanych ich znakiem. Fotografie wykonane przez braci zachowały się w zbiorach muzealnych, kolekcjonerów oraz u osób prywatnych. Twórcy wystawy w Zamku Sileckim zaprezentują ciekawą i bogatą spuściznę, jaka pozostała po tym zakładzie fotograficznym oraz historię rodziny Altman. Ich nazwisko było przed wojną cenioną marką i wyznacznikiem jakości fotografii. Na wernisażu pojawią się także członkowie rodziny. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00, a sama wystawa potrwa do 19 listopada. Wydarzeniu będą także towarzyszyć wykłady poświęcone historii rodziny utalentowanych fotografów, samej profesji w okresie międzywojennym oraz twórcom ówczesnej fotografii.

Wykłady towarzyszące wystawie:
27 września, godz. 17.00: „Zarys historii rodziny Altman". Prowadzący dr Jacek Proszyk
11 października, godz. 17.00: „Ewolucja fotografii w okresie międzywojennym". Prowadzący Zbigniew Podsiadło
8 listopada, godz. 17.00: „Żydowscy fotografowie we Wschodniej Europie: nowe perspektywy". Prowadzący dr Michael Berkowitz