Narodowe Czytanie 2017

Impreza odbędzie się 2 września
Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza mieszkańców Sosnowca do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania – akcji odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.


W sobotę 2 września, podczas imprez – organizowanych w wielu dzielnicach naszego miasta – sosnowiczanie będą mieli okazję odczytać fragmenty „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, a wszystko to w scenerii swojskich chat, w które zamienią się w tym dniu placówki MBP. Podczas imprez czekać będą na Państwa dodatkowe atrakcje: swojskie jadło, prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki na temat „Wesela" i Stanisława Wyspiańskiego.

Program Narodowego Czytania z Miejską Biblioteką Publiczną:

Letnia Restauracja Hotelu Centrum Sosnowiec (wstęp za zaproszeniami)
Sosnowiec, ul. Warszawska 3
godz. 11:00-13:00
Imprezę poprowadzą: Małgorzata Makieła, Konrad Bilski oraz Krzysztof Korzeniowski. W programie: lektura fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, quiz wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim, kiermasz książek. Akcja organizowana jest we współpracy z miastem Sosnowiec, Hotelem Centrum Sosnowiec, CKZiU przy ul. Grota Roweckiego 64.

Plac Stulecia w Sosnowcu
godz. 13:30-14:30
Wraz z Poetą (w tej roli Krzysztof Korzeniowski), Parą Młodą (Małgorzata Makieła i Konrad Bilski) i weselnikami, zapraszamy Państwa na Narodowe Czytanie „Wesela" na tzw. Patelnię, gdzie fragmenty dramatu Wyspiańskiego będą mogli odczytywać mieszkańcy Sosnowca, na których czekać będzie swojskie jadło oraz książkowe upominki. Akcja organizowana jest we współpracy z miastem Sosnowiec, Hotelem Centrum Sosnowiec, CKZiU przy ul. Grota Roweckiego 64.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży (Sosnowiec, ul. Parkowa1a)
godz. 12:00-13:30
W kręgu Wyspiańskiego – w programie: wspólne czytanie fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, quiz i prezentacja multimedialna przedstawiająca życie i twórczość młodopolskiego artysty.

Filia nr 1 – Środula (ul. Kossaka 10A)
godz. 12:00-13:00
W samo południe, czyli weselny flash mob – w programie: wspólne czytanie fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz quizy, zagadki i ciekawostki o „Weselu".

Filia nr 2 – Rudna IV (ul. Gospodarcza 32)
godz. 11:00-13:00
W programie: wspólne pobijanie rekordu chóralnego czytania fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, prezentacja multimedialna o życiu i twórczości artysty.

Filia nr 3 – Klimontów (ul. Klonowa 12)
godz. 11:00-12:30
Wesele czas zacząć – impreza organizowana przy współudziale Filii nr 10 – Kazimierz, adresowana do seniorów z zaprzyjaźnionych dzielnic naszego miasta (Klimontowa i Kazimierza Górniczego), którzy wspólnie odczytają fragmenty dramatu St. Wyspiańskiego. Imprezę urozmaici quiz ze znajomości "Wesela" oraz słodki poczęstunek.

Filia nr 5 – Walcownia (ul. M. Maliny 39)
godz. 11:00-12:30
Impreza organizowana przy współudziale członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, Stowarzyszenia Ogrodowego „Dańdówka", harcerzy seniorów z kręgu „Korzenie" oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej nr 1.

Filia nr 6 – Niwka (ul. Wojska Polskiego 6)
godz. 12:00-14:00
W programie: czytanie fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, prezentacja multimedialna o życiu i twórczości artysty, słodki poczęstunek.

Filia nr 7 „Bibliosfera" – Dańdówka (ul. Kalinowa – pawilon)
godz. 11:00-13:30
Jak się żenić to się żenić – Serdecznie zapraszamy na przyjęcie weselne w klimatycznej scenerii wiejskiej chaty. W bibliotece czekać będzie na Państwa suto zastawiony stół, swojska muzyka i – oczywiście – fragmenty "Wesela" do odczytania.

Filia nr 13 – Maczki (sala Miejskiego Klubu „Maczki", ul. Krakowska 26)
godz. 10:00-11:30
W programie chóralne odczytanie fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i słodki poczęstunek, akcja organizowana przy współudziale Rady Dzielnicy Maczki, Miejskiego Klubu „Maczki", ZSO nr 11, biblioteki szkolnej ZSO nr 11 oraz harcerzy z ZSO nr 11.

Filia nr 15 – Mec (ul. S. Kisielewskiego 9A)
godz. 12:00-14:00
W programie: czytanie fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, występ muzyczny zespołu wokalnego Passionis, odegranie scenki z „Wesela" przez Agatę Cichy, Annę Bejnarowicz, Annę Piróg, słodki poczęstunek ufundowany przez Piekarnię Ciastkarnię „Maciuś".

Filia nr 19 – Milowice (ul. K. K. Baczyńskiego 12)
godz. 12:00-14:00
W programie: czytanie fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego przy biesiadnym stole i weselnej muzyce, prezentacja vloga na temat współczesnego odbioru i interpretacji dramatu, poczęstunek.

Filia nr 20 – Stary Sosnowiec (taras biblioteki, ul. Piłsudskiego 19)
godz. 10:00-12:00
W programie: czytanie fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego przy aromatycznej kawie i słodkim poczęstunku na tarasie biblioteki.

Patronatem medialnym imprezę objęli: TVP Katowice, Kurier Miejski, Wiadomości Zagłębia, Zagłębie FM

narodowe czytanie plakat 2017

 

Źródło MBP w Sosnowcu