14. Sosnowieckie Dni Literatury 2018

Napisane przez Redakcja
na 07 wrzesień 2018

17 września rusza czternasta edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona jest postaci Zbigniewa Herberta.


Imprezy w ramach 14. Sosnowieckich Dni Literatury odbywają się w Zagłębiowskiej Mediatece (w wyremontowanej Auli oraz Sali Edukacyjnej przy ul. Kościelnej 11). Gośćmi tegorocznych SDL będą m.in.: Anna Bikont, Andrzej Franaszek, Cezary Harasimowicz, Marcin Sendecki, Jacek Hugo-Bader, Anna Cieplak czy Elżbieta Baniewicz. Poza spotkaniami autorskimi – w ramach „Rozmów o książkach” – w programie znajdą się także wyjątkowe działania z pogranicza literatury i innych sztuk. Będą to: wystawa poplenerowa sosnowieckich fotografików „Barbarzyńca w ogrodzie” przygotowana z pomocą Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, dwa monodramy poetycko-muzyczne (pierwszy z udziałem Wojciecha Wysockiego i Piotra Kajetana Matczuka, drugi natomiast Ewy Dałkowskiej i Dominika Rosłona), wieczór filmowy na dziedzińcu Mediateki, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz spotkanie z gościem specjalnym, którym w tym roku jest znakomita aktorka teatralna i filmowa, Małgorzata Zajączkowska.
Idea Sosnowieckich Dni Literatury jest interdyscyplinarna, choć króluje oczywiście wszechobecny duch literatury. Swoją bogatą ofertę Mediateka kieruje do szerokiego grona odbiorców z Sosnowca i miast ościennych, mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska, począwszy od dzieci i młodzieży, a skończywszy na dorosłych sympatykach dobrej literatury.
Zapraszamy do uważnego śledzenia strony internetowej MBP: www.biblioteka.sosnowiec.pl i jej profili w mediach społecznościowych. Szczegółowy program 14. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny jest także na afiszach i zaproszeniach kolportowanych na terenie całego regionu.
Tegoroczna edycja imprezy powstaje przy współudziale Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Fundacji Kultury Afront, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka, Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Cz. Miłosza. Honorowy patronat objął: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński. Patronat medialny przyjęli: silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, „Wiadomości Zagłębia”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Opcje”, „Śląsk”, „Afront”, „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, „artPapier”, radio Zagłębie FM oraz TVP3 Katowice.
Wydarzenie muzyczno-słowne „Czytam Herberta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warto dodać, iż – jak co roku – imprezę promuje oryginalny plakat prof. Romana Kalarusa, przygotowany specjalnie na kolejną edycję Dni Literatury.

P R O G R A M

WERNISAŻ WYSTAWY I MONODRAM POETYCKI
17 września, godz. 17.30 – Zagłębiowska Mediateka - ul. Kościelna 11
„Barbarzyńca w ogrodzie”
wystawa przygotowana przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Monodram Poetycki
Wojciecha Wysockiego i Piotra Kajetana Matczuka
"Życiorys"

„Czytam Herberta”
23 września, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
Wydarzenie słowno-muzyczne z okazji Roku Zbigniewa Herberta
Recytacja: Ewa Dałkowska, oprawa muzyczna: Dominik Rosłon
(Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury)

Gość specjalny

MAŁGORZATA ZAJĄCZKOWSKA
21 września, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
prowadzenie: Magdalena Boczkowska

Wieczór filmowy z Małgorzatą Zajączkowską

19 września, godz. 18.00 – Patio / Aula Zagłębiowskiej Mediateki
filmy: „Pogoda na jutro”, „Noc Walpurgi”

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY
21 września, godz. 12.00 – Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
„Damy, dziewuchy, dziewczyny...”
prowadzenie: Anna Dziewit-Meller

WARSZTATY DLA DZIECI
4 października, godz. 10.00 – Świat Nauki i Fantazji – ul. Kościelna 11
„Czy to magia, czy nie magia”
prowadzenie: Joanna Wachowiak

JACEK HUGO-BADER
20 września, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki „Audyt”
prowadzenie spotkania – Katarzyna Frukacz

ANDRZEJ FRANASZEK
24 września, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki „Herbert. Biografia”
prowadzenie spotkania – Anna Marchewka

ZBIGNIEW BIAŁAS
25 września, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki „Rutka”
prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

CEZARY HARASIMOWICZ
26 września, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki „Saga, czyli filiżanka, której nie ma”
prowadzenie spotkania – Marta Fox

MARCIN SENDECKI
27 września, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki „W”
prowadzenie spotkania – Krzysztof Siwczyk

ANNA BIKONT
28 września, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki „Sendlerowa. W ukryciu”
prowadzenie spotkania – Maciej Tramer

ELŻBIETA BANIEWICZ
2 października, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki „Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego”
prowadzenie spotkania – Elżbieta Hurnik

MARIAN KISIEL
3 października, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki: „Uniesie nas wiatr”
prowadzenie spotkania – Krzysztof Kłosiński

MARIUSZ SIENIEWICZ
4 października, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki: „Plankton"
prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

ANNA CIEPLAK
5 października, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
promocja książki: „Lata powyżej zera"
prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

SDL PLAKAT 2018 druk

 

Szczegóły dotyczące wydarzeń w ramach14. Sosnowieckich Dni Literatury:

Inauguracja 14. Sosnowieckich Dni Literatury


Inaugurację czternastej edycji Sosnowieckich Dni Literatury stanowić będzie wernisaż części wystawy poplenerowej XX Sosnowieckich Spotkań Artystycznych pod tytułem „Barbarzyńca w ogrodzie”, przygotowanej we współpracy z Pałacem Schoena – Muzeum w Sosnowcu. Wernisaż odbędzie się 17 września na godz. 17.30 we foyer Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Zaraz po wernisażu, o godz. 18.00, Mediateka zaprasza na monodram poetycki „Życiorys” oparty na poezji Zbigniewa Herberta, przygotowany przez znakomitego aktora telewizyjnego, kinowego i teatralnego, Wojciecha Wysockiego. Wstęp wolny.
Wśród wystawionych w ramach ekspozycji prac będzie można zobaczyć fotografie takich artystów jak: Paweł Dusza, Jerzy Łakomski, Andrzej Niczewski, Arkadiusz Ławrywianiec, Stanisław Michalski, Jerzy Chrapka, Joanna Bratko-Lityńska, Dariusz Kindler, Beata Mendrek czy Damian Mickoś. Wystawa jest pokłosiem pleneru w czeskim Krumlovie, a fotografie w dużej mierze inspirowane są twórczością Zbigniewa Herberta - zwłaszcza tomem esejów, od których wystawa zaczerpnęła tytuł.
Wojciech Wysocki to aktor znany z wielu niezapomnianych ról, między innymi doktora Wezóła w kultowym już serialu „Ranczo” (2006–2016). Jako miłośnik, znawca i propagator poezji, jest on zarówno twórcą, scenarzystą, reżyserem, jak i wykonawcą monodramu, który stanowi prezentację starannie wybranych, połączonych przez artystę w sceniczną całość, utworów autora „Pana Cogito”. W sposób bardzo charakterystyczny dla twórczości poety, „Życiorys” łączy uniwersalne problemy oraz pytania egzystencjalne z drobnymi, alegorycznie wyrażanymi, obserwacjami. Wysockiemu towarzyszyć będzie pianista, aranżer, autor piosenek, lider zespołu muzycznego Piramidy – Piotr Kajetan Matczuk.

Wieczór filmowy na dziedzińcu – filmy z Małgorzatą Zajączkowską

19 września o godz. 18.00 Zagłębiowska Mediateka zainauguruje plenerowe projekcje filmowe. Na Dziedzińcu Mediateki przy ul. Kościelnej 11 wyświetlone zostaną dwa filmy z gościem specjalnym tegorocznej edycji Sosnowieckich Dni Literatury – Małgorzatą Zajączkowską. Pierwszym będzie „Pogoda na jutro”, drugim „Noc Walpurgi”. W razie niepogody pokaz zostanie przeniesiony do Auli. Wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona.
„Pogoda na jutro” (2003) – znakomita komedia w reżyserii Jerzego Stuhra, któremu na ekranie – poza Zajączkowską grającą żonę głównego bohatera – partnerują także Maciej Stuhr i Krzysztof Globisz.
„Noc Walpurgi” (2015) – nagradzany na wielu zagranicznych festiwalach pełnometrażowy debiut reżyserski Marcina Bortkiewicza. Zajączkowska gra tam Norę Sedler – wielką diwę operową, z którą wywiad chce przeprowadzić młody dziennikarz - w tej roli Phillipe Tłokiński. Między dwojgiem obcych ludzi rodzi się pełna niedomówień gra. Zrealizowany na czarno-białej taśmie film jest mistrzowskim popisem gry Zajączkowskiej i jednym z najlepszych polskich obrazów ostatnich lat.
Małgorzata Zajączkowska - aktorka filmowa i teatralna. Zadebiutowała w Teatrze Narodowym w Warszawie, z którym związana była w latach 1979–1981. W 1981 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pod nazwiskiem Margaret Sophie Stein, kontynuowała karierę aktorską, m.in. grając w filmie samego Woody’ego Allena Strzały na Broadwayu. Odmówiła Kevinowi Costnerowi, który proponował jej rolę w swoim filmie Wodny świat. Widzowie amerykańscy mogli ją oglądać w popularnym serialu telewizyjnym All My Children. Ostatnią rolę za granicą zagrała u boku Sary Michelle Gellar w komedii Nieodparty urok. W 1999 roku powróciła na stałe do Polski, grała tu bowiem w kultowym serialu Złotopolscy. Laureatka wielu nagród, m.in. „Politki”. Od czasu do czasu zajmuje się dubbingiem. Pisze sztuki teatralne, tłumaczy książki, adaptuje je na scenę oraz udziela lekcji aktorstwa.

Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem

Gościem Zagłębiowskiej Mediateki w ramach cyklu „Rozmowy o książkach” podczas 14. Sosnowieckich Dni Literatury będzie znakomity reportażysta i dziennikarz Jacek Hugo-Bader. Spotkanie odbędzie się 20 września w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 o godz. 18.00. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Frukacz. Wstęp wolny. Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynosić własne egzemplarze książek.

Na spotkaniu promowany będzie najnowszy tom reportaży Jacka Hugo-Badera zatytułowany „Audyt” (2018), w którym autor po dwudziestu latach powraca do dawnych spraw i bohaterów. Sprawdza, co się zmieniło w polskiej rzeczywistości, jak potoczyły się losy ludzi, z którymi niegdyś rozmawiał, co się zmieniło, a co pozostało takie same.

Jacek Hugo-Bader - Reportażysta i dziennikarz. Pracował jako nauczyciel historii oraz nauczyciel w szkole specjalnej, pedagog szkolny i socjoterapeuta w poradni małżeńskiej. Był ostatnim szefem kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, podziemnej struktury „Solidarności”, wydającej tygodnik „Wola” i drukującej „Tygodnik Mazowsze”. W „Gazecie Wyborczej” pracował początkowo przy kolportażu. W 1991 r. po wygranym konkursie dołączył do działu reportażu. Zajął się w szczególności krajami byłego ZSRR. W 2011 r. udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapis podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywał się na bieżąco w „Gazecie Wyborczej”. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

„Damy, dziewuchy, dziewczyny” z Anną Dziewit-Meller


21 września o godz. 12.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 odbędzie się wykład Anny Dziewit-Meller przeznaczony dla młodzieży ponadgimnazjalnej i osób dorosłych. Uwaga! Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń – prosimy o kontakt z Działem Zbiorów Regionalnych Zagłębiana w Zagłębiowskiej Mediatece. Wstęp wolny. W celu zdobycia cennych autografów należy przynosić własne egzemplarze książek.

Anna Dziewit-Meller jest znaną dziennikarką i pisarką. Razem z Agnieszką Drotkiewicz wydała książki z wywiadami: Głośniej! Rozmowy z pisarkami oraz Teoria trutnia i inne. Jest również pomysłodawczynią i prowadzącą portal o książkach „BukBuk”, felietonistką „Tygodnika Powszechnego”, autorką powieści Disco (2012) oraz Góra Tajget (2016), a także – razem z mężem Marcinem Mellerem – zbioru Gaumardżos! Opowieść z Gruzji (2011). Za swój prozatorski debiut była nominowana do Nagrody Literackiej Gryfia. Na podstawie dwóch ostatnich książek Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy (2017) oraz Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy (2018) przygotowała cykl zajęć dla młodzieży. Na spotkaniu podzieli się refleksjami na temat mniej znanych, a niezwykłych pod różnymi względami kobiet, które uczyniła bohaterkami własnej twórczości, a także zdradzi tajemnice skutecznej promocji czytelnictwa.

„Czytam Herberta” z Ewą Dałkowską


Zagłębiowska Mediateka zaprasza na wyjątkowe wydarzenie słowno-muzyczne „Czytam Herberta” przygotowane przez aktorkę Ewę Dałkowską, której towarzyszyć będzie muzyk Dominik Rosłon. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Na program złożą się wiersze poety w aktorskiej interpretacji, opatrzone muzyką na żywo. Usłyszymy m.in. Mama, Głos wewnętrzny, Rymowanka, Brewiarz, Modlitwa Pana Cogito podróżnika / fragment. Spektakl zorganizowany w ramach 14. Sosnowieckich Dni Literatury odbędzie się 23 września o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny.

Ewa Dałkowska - aktorka teatralna, radiowa i filmowa. Ukończyła PWST w Warszawie (1972) oraz polonistykę na UW (1970). Aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie (od 1974). W latach 1972-74 występowała w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach. Od 1974 roku związana z Teatrem Powszechnym; zagrała tu szereg znaczących ról, zarówno w repertuarze klasycznym jak i współczesnym, m.in. : tytułową rolę w „Antygonie" Sofoklesa / Kajzara, w „Kordianie" i „Balladynie" Słowackiego, „Wujaszku Wani" Czechowa, „Spiskowcach" wg Conrada, „Nocy trybad" Enquista, „Garderobianym" Harwooda. Śpiewa w Kabarecie Pod Egidą Jana Pietrzaka, na wrocławskich przeglądach Piosenki Aktorskiej, a także przygotowuje własne recitale jeden z nich to śpiewała Ordonka, który prezentowała w Teatrze Powszechnym.

Dominik Rosłon - wibrafonista, perkusista, pianista. Wykładowca na Akademii Muzycznej w Łodzi (wydział piosenki estradowej). Współpracował z Teatrami Muzycznymi w Chorzowie, Gdyni, Teatrem Rampa, Buffo, Och Teatr w Warszawie. Obecnie współpracuje z teatrem Roma przy Musicalu PILOCI oraz ASM - Autorską Szkołą Musicalową Macieja Pawłowskiego. Od 15 lat jest wykładowcą Małej Akademii Jazzu w Gorzowie. Występował u boku takich artystów jak: Krystyna Janda, Piotr Machalica, Marian Opania, Lidia Stanisławska, Mieczysław Szcześniak, Monika Brodka, Ewa Uryga. Występuje w zespole VADOMAYA COLLECTIVE jako wibrafonista.

Spotkanie autorskie z Andrzejem Franaszkiem

24 września gościem 14. Sosnowieckich Dni Literatury w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu będzie Andrzej Franaszek – literaturoznawca, krytyk literacki, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę promującą książkę „Herbert. Biografia” poprowadzi Anna Marchewka. Wstęp wolny. Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

Andrzej Franaszek od lat zajmuje się twórczością współczesnych polskich poetów. Jest autorem kilku scenariuszy filmów dokumentalnych i słuchowiska radiowego „Zapasy ze światem. Podróże Zbigniewa Herberta”. Za książkę „Miłosz. Biografia” (2011) otrzymał Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”, jest także laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimierza Wyki, przyznawanej najwybitniejszym krytykom literackim. Spotkanie dotyczyć będzie przede wszystkim jego najnowszej dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta (tom pierwszy nosi tytuł „Niepokój”, drugi natomiast „Pan Cogito”). W tym roku przypada bowiem dwudziesta rocznica śmierci poety, rok 2018 ogłoszony zatem został Rokiem Zbigniewa Herberta.

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Białasem

Bohaterem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Rozmowy o książkach” na 14. Sosnowieckich Dniach Literatury w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu będzie prof. Zbigniew Białas, prozaik, tłumacz, anglista, profesor nauk humanistycznych i dyrektor Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego.
Spotkanie promujące książkę „Rutka” odbędzie się 25 września o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę poprowadzi Magdalena Boczkowska. Wstęp wolny. Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

Zbigniew Białas od 2013 roku jest autorem i gospodarzem cyklicznych debat prowadzonych na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego, a poświęconych tożsamości lokalnej oraz zjawiskom społecznym i kulturowym. Białas jest laureatem między innymi Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Zagłębiowskiej Nagrody „Humanitas” oraz Specjalnej Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca. Czytelnikom najbardziej znany jest z tzw. trylogii sosnowieckiej obejmującej powieści: „Korzeniec” (2011), „Puder i pył” (2013) oraz „Tal” (2015). Na podstawie tej pierwszej Teatr Zagłębia przygotował spektakl nagradzany na konkursach w całej Polsce. Spotkanie będzie przede wszystkim okazją do promocji najnowszej powieści Białasa zatytułowanej „Rutka”, a opartej na odnalezionym po latach dzienniku nastoletniej Żydówki z Będzina, Rutki Laskier, która została zamordowana w obozie Auschwitz-Birkenau.

Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem

26 września gościem 14. edycji Sosnowieckich Dni Literatury będzie Cezary Harasimowicz – scenarzysta, aktor, pisarz. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ulicy Kościelnej 11. Rozmowie promującej książkę „Saga, czyli filiżanka, której nie ma”, będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna. Prowadzenie - Marta Fox. Wstęp wolny. Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

Cezary Harasimowicz jest autorem scenariuszy i dialogów do wielu polskich filmów - np. „Kochankowie z Marony” (2005), „Ja wam pokażę!” (2006), „Zamiana” (2009), „Żyć nie umierać” (2015). Jako aktor zagrał między innymi w serialu „Zmiennicy” (1986) czy w filmach Krzysztofa Kieślowskiego „Dekalog X” (1988) i „Trzy kolory: Biały” (1994). Z powodzeniem pisze także dramaty i powieści, m.in.: „PESEL 890604... mieszkam w Polsce” (2005), „Nieoczekiwana zmiana płci (na najwyższym szczeblu)” (2006), „Święty Chaos” (2014) czy „Uśmiech” (2017). Jest członkiem Gildii Scenarzystów Polskich. Jego film „300 mil do nieba” (1989) został uhonorowany Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej, a w 1994 roku jego scenariusz zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie brał udział w warsztatach samego Roberta Redforda w Sundance Institute.

Najnowsza proza Harasimowicza to „Saga, czyli filiżanka, której nie ma” – niezwykły portret rodziny i jednocześnie zabawna opowieść o dawnej wielonarodowej Polsce. Pisarz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki, czerpie z rodzinnych anegdot, odkrywa skrywane tajemnice.

Spotkanie autorskie z Marcinem Sendeckim

27 września gościem 14. Sosnowieckich Dni Literatury organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu będzie Marcin Sendecki, poeta, laureat Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Spotkanie promujące książkę „W” odbędzie się o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Siwczyk. Wstęp wolny. Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

W latach 80. i 90. Sendecki związany był ze środowiskiem „brulionu”. Pracował także w dziale kultury tygodnika „Przekrój”. W 2015 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii „Książka Roku” za tom „Przedmiar robót” (2014). Jest autorem licznych tomików poetyckich, między innymi: „Z wysokości” (1992), „Muzeum sztandarów ruchu ludowego” (1998), „Trap” (2008), „Farsz” (2011), „Błam” (2012), „Pamiątka z celulozy” (2014) czy „11 przypisów do 22 oraz 33 inne obiekty tekstowe” (2017).

Spotkanie autorskie z Anną Bikont

28 września gościem 14. Sosnowieckich Dni Literatury będzie Anna Bikont, której biografia „Sendlerowa. W ukryciu” znalazła się w finałowej siódemce książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu odbędzie się o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę promującą książkę „Sendlerowa. W ukryciu” poprowadzi Maciej Tramer. Wstęp wolny. Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

Anna Bikont jest dziennikarką, pisarką i reportażystką związaną z „Gazetą Wyborczą”. Jest autorką i współautorką książek oraz zbiorów reportaży: „I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów Polskich” (1996), „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997), „My z Jedwabnego” (2004). Została nagrodzona Europejską Nagrodą Książkową i Nagrodą Literacką miasta stołecznego Warszawy. Za książkę o Irenie Sendlerowej w 2018 roku otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Rozmowy o książkach z Elżbietą Baniewicz

Gościem cyklu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu „Rozmowy o książkach” w ramach 14. Sosnowieckich Dni Literatury będzie Elżbieta Baniewicz – krytyk teatralny, autorka książek biograficznych między innymi o Annie Dymnej, Januszu Gajosie, Erwinie Axerze czy Kazimierzu Kutzu. Spotkanie odbędzie się 2 października o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę poświęconą książce „Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego” poprowadzi Elżbieta Hurnik.
Wstęp wolny.
Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

Elżbieta Baniewicz wykłada na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Była radcą w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Teksty publikowała m.in. w „Teatrze”, „Kulturze”, „Thèâtre en Pologne”. Współpracuje także z pismami zagranicznymi: „Performing Art Journal”, „Theatre Journal” oraz „Individuälitat, Das Magazine”. Od 1990 roku kieruje działem teatralnym najstarszego miesięcznika literackiego w Polsce – „Twórczości”; zasiada w Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.
Spotkanie dedykowane będzie przede wszystkim zmarłemu niedawno Januszowi Głowackiemu, którego biografii zatytułowanej „Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego” (2016), również autorką jest Baniewicz.

Spotkanie autorskie z Marianem Kisielem


Gościem 14. Sosnowieckich Dni Literatury organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu będzie poeta, krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych, Marian Kisiel, laureat tytułu doktora honoris causa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Spotkanie odbędzie się 3 października o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę promująca książkę „Uniesie nas wiatr” poprowadzi Krzysztof Kłosiński.
Wstęp wolny.
Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

Marian Kisiel jest współzałożycielem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, członkiem zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Katowicach, przewodniczącym Komitetu Okręgowego w Katowicach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Od czasów studenckich Kisiel jest współpracownikiem wielu czasopism literackich i społeczno-kulturalnych. W latach 1995–2003 był kierownikiem działu krytyki i eseju, a od 2017 roku jest zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Śląsk”. Jest wielkim znawcą i popularyzatorem kultury zagłębiowskiej i śląskiej, autorem wielu prac krytyczno- i historycznoliterackich, a także licznych tomików poetyckich, między innymi: „Nie śnijcie mnie w waszych snach” (1983), „Kronika nocy” (1992), „Bliżej zimy niż lata” (1995), „Wypominki” (2009), „Czułość” (2011), „Było i się zmyło” (2012), „Droga” (2013), „Nieuchronnie zbliżam się do was” (2015), czy „Uniesie nas wiatr” (2018).

„Czy to magia, czy nie magia?” – warsztaty z Joanną Wachowiak

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza młodych czytelników na zajęcia „Czy to magia, czy nie magia?” prowadzone przez lubianą autorkę książek dla dzieci Joannę Wachowiak. To wyjątkowe spotkanie, zorganizowane w ramach 14. Sosnowieckich Dni Literatury, odbędzie się 4 października o godz. 10.00 w Świecie Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.
Uwaga! Obowiązują zapisy! Ilość miejsc ograniczona - obowiązuje kolejność rezerwacji. W celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

Joanna Wachowiak jest laureatką IV Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, nominowaną do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego i literackiej nagrody IBBY. Stworzyła trzy autorskie warsztaty literackie dla dzieci w różnym wieku: „Kosmiczna przygoda”, „Czy to magia, czy nie magia” oraz „Tylko dla małych uszu”. Jest autorką uwielbianych przez młodych czytelników książeczek: „O czym nie śniło się dorosłym” (2013), „Ja chyba śnię” (2014), „Kot kameleon” (2014), „Bartek, Lenka i sny” (2015), „Ali Baba i dwóch rozbójników” (2016) czy „Baba Blaga” (2016).

Mariusz Sieniewicz gościem Zagłębiowskiej Mediateki

4 października o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie - zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu, w ramach 14. Sosnowickich Dni Literatury - z Mariuszem Sieniewiczem - prozaikiem, dramaturgiem, felietonistą, twórcą olsztyńskiego pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Rozmowę promującą książkę „Plankton” poprowadzi Magdalena Boczkowska.
Wstęp wolny.
Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

Mariusza Sieniewicza zalicza się do kręgu tak zwanej „prozy północy”, czyli kręgu pisarzy odnawiających w polskiej literaturze najnowszej ideę zaangażowania. Jest autorem szeregu nagradzanych powieści takich jak: „Prababka” (1999) , „Czwarte niebo” (2003), „Żydówek nie obsługujemy” (2005), „Rebelia” (2007), „Miasto Szklanych Słoni” (2010), „Spowiedź Śpiącej Królewny” (2012) czy „Walizki hipochondryka” (2014). W 2005 roku podjął pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie jako asystent dyrektora do spraw programowych, od 2017 roku jest natomiast dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
Spotkanie będzie dotyczyło m.in. najnowszej powieści Sieniewicza zatytułowanej „Plankton”, która stanowi niezwykle interesującą, ale i nieco przerażającą, wizję Polski w latach 90. XXI wieku.
Spotkanie autorskie z Anną Cieplak
Zwieńczeniem tegorocznych Sosnowieckich Dni Literatury - organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu - będzie spotkanie z pochodzącą z Dąbrowy Górniczej pisarką i animatorką kultury - Anną Cieplak. Spotkanie odbędzie się 5 października o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę poświęconą książce „Lata powyżej zera” poprowadzi Magdalena Boczkowska. Wstęp wolny.
Uwaga – w celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.
Za swój debiut prozatorski – powieść „Ma być czysto” (2016) Anna Cieplak została laureatką Nagrody im. Josepha Conrada oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W 2018 roku za powieść „Lata powyżej zera” (2017) została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Cieplak związana jest ze środowiskiem „Krytyki Politycznej”, w ramach której prowadzi zajęcia aktywizujące i promujące czytelnictwo wśród młodzieży.

Źródło: Informacja prasowa MBP w Sosnowcu.